Prečo neuznávam cirkev, no verím v Boha

Autor: Jarina Fábriová | 24.7.2012 o 17:16 | (upravené 24.7.2012 o 22:05) Karma článku: 9,51 | Prečítané:  1590x

Verím v Boha, nie v cirkev. Koľko mladých ľudí sa už nechalo počuť, že do kostola nejdú z princípu, a koľko starých mám dostalo mini heart attack, keď sa zúčastnili konverzácie s mladými pohanmi. Pokúsim sa vysvetliť, čo si o tom myslím ja a aké strasti ma zatiaľ stretli pri presadzovaní svojho presvedčenia.

Vyrástala som v kresťanskej rodine na Ukrajine, veriacej, do kostola sme s mamou chodili zhruba raz za mesiac a veľmi sa mi tam páčilo. Na deti predškolského veku asi dobre pôsobia staré budovy nasiaknuté vôňou kadidla s radmi kostrbatých drevených lavíc. Kňazov som si nijak zvlášť nevšímala... Možno preto mi bolo dobre.

Potom som štyri roky žila s babkou, veriacou zdanlivo oveľa hlbšie, alebo teda, aktívnejšie. Vždy som bola dieťa prispôsobivé, flegmatické, tak mi tie pravidelné návštevy kostola až tak neprekážali. Už vtedy som si však uvedomila, že deti v mojom okolí z rovnako kresťanských rodín sa na adresu Boha vyjadrujú vulgárne a škaredo. V tej malej hlave mi doplo, že to asi bude tými nútenými modlitbami a návštevami kostola z čistej tradície, a preto, že "sa to tak patrí". Neskôr ma rodičia vzali na Slovensko, a ako som vyrástala, viera sa nezmenšovala ani sa nestala plytšou, no odpor k tomu, ako to berie väčšina kresťanov, sa prehĺbuje s každým dňom viac a viac. A po krátkom štúdiu histórie som dospela k záveru, že cirkev si sama odháňa klientov. Možno je to povedané trochu hrubo, ale nech. Zastaralé názory, finančné podvody... Liberálnych kňazov, ktorí sa pokúšajú o pokrok, ktorý mimochodom nie je nikde v Biblii zakázaný, sa zbavujú. Veď cirkev je v podstate inštitúcia, kde pracujú ľudia, majú záujem o vlastný profit do vlastného vrecka, ale odvolávajú sa pritom na Boha. Vládne tam ľudský faktor. Najlepším príkladom sú asi žobraví mnísi, ktorým výrazne utiahol opásky Jozef II., no princíp pretrváva.  A popravde, ani sa nečudujem mladým, z ktorých sa stávajú ateisti. Nie všetci sú schopní do hĺbky premýšľať nad tým, v čo by mali veriť a v čo nie a odseparovať Boha od cirkvi. Vidia iba obmedzenia, nezmyselné rituály a zlatom ovešaný Vatikán, ktorý považoval Harryho Pottera za nevhodnú rozprávku.

"Osvietilo" ma v podstate nedávno, a zhodou náhod bola u nás na návšteve stará mama. Vznikla z toho v podstate zábavná historka, nebola ďaleko od toho, aby ma ovalila panvicou po hlave za pohanské reči. Snažila som sa jej totiž vysvetliť, že farári sú úplne takí istí ľudia ako my, to znamená. že aj sprostých je tam požehnane, ak nie väčšina (v podstate, tak to je aj v bežnej spoločnosti). No kým bežných finančných podvodníkov som ochotná strpieť, pretože skôr či neskôr ich aj tak potrestá zákon (hopefully), cirkevní hodnostári u mňa šancu nemajú. Či už vo vláde, vo Vatikáne, alebo hoc aj na Olympe, ich názor pre mňa nikdy nebude dôležitý, vonkoncom nie rozhodujúci.

Ako vnímam vieru ja

Týmto však v žiadnom prípade nehádžem všetkých do jedného vreca. Napokon, stretla som aj milé mníšky, farárov s triezvým rozumom a inteligentných teológov. Snažím sa len poukázať na to, že cirkev a Boh majú toho spoločného veľmi málo, ak vôbec niečo. Ako vnímam vieru ja? Ako niečo vrcholne osobné, niečo, čo nie je treba silou mocou ukazovať. Niečo, čo sa nedá nanútiť. Nikdy sa nepúšťam do vysvetľovania toho, že Boh existuje. Je to moja vlastná teória, moja vlastná pravda. Rešpektujem ateistov aj ľudí s iným presvedčením, iné zvyky a argumentované názory, veď v tom je čáro našej rozmanitosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Teplota rýchlo rastie, klíma zlomila rekord tri roky za sebou

Rok 2016 bol najteplejším rokom v histórii záznamov. Zmenu klímy priamo cítime už aj na Slovensku

SVET

Videl som padať horu, opísal lavínu preživší z hotela

Taliansky hotel zasypala lavína, nezvestných je takmer 30 ľudí.

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre Šrámkovú pozitívny efekt.


Už ste čítali?