Gymnázium ako znak prestíže

Autor: Jarina Fábriová | 24.7.2012 o 19:51 | (upravené 25.7.2012 o 20:47) Karma článku: 7,48 | Prečítané:  706x

Bohužiaľ, je to tak. Rodičia, omámení ilúziou o tom, že ich dieťa je to najmúdrejšie a "má na to", ho nadšene strčia na gymnázium, a keď je ešte aj súkromné, tak tam tie deti strkajú jedna radosť.

Aj ja som bola pre svoju matku tým najšikovnejším, najbystrejším a najrozkošnejším dievčatkom. Samozrejme, že pre mňa chcela len to najlepšie - veď to je prirodzené. No rozdiel medzi ňou a priemernou mamičkou bol ten, že kým iné deti trávili čas pozeraním telky s rodičmi, ona vždy robila niečo pre môj rozvoj - kupovala mi rozličné logické hry, čítala knihy a videla vo mne osobnosť už od útleho veku. Samozrejme, učiteľky v škole boli nadšené, no a ďalej je tu ten typický príbeh malého wunderkinda. Šikana, výborný priemer, olympiády. Nastúpila som na päťročné bilingválne gymnázium, kolektív je super, na úroveň školy sa sťažovať nemôžem, no niečo mi aj tak prekáža. Stretávajú sa tu tí, čo v detstve pozerali Jetix 24/7 a tí, pre ktorých bolo samozrejmosťou dostať od školy čokoládu za "prospela s vyznamenaním". Nám "bifľošom" to príde trochu nefér.

Priemer nie je dôležitý. Či?

Netvrdím, že známky svedčia o inteligencii. Stretla som už senzidebilov, ktorí si tú čokoládu od riaditeľky takisto vychutnávali, pritom to boli arogantní bifľoši, bez sociálneho statusu a uznania. Priemer svedčí o zodpovednosti daného žiaka, a hovorte si čo chcete, nikdy som si nepovedala - neprejdem to, lebo na to nemám. Je to stredné vzdelanie, ktoré ukončí každý a zmaturuje každý. Ak už strácam čas drtením nenávidenej mnou chémie, tak stratím radšej o pol hodinku viac a dostanem jednotku. Inými slovami, ak sa učím, tak sa učím naplno. Kto sa naplno neučí, nemá čo na gymnáziu hľadať. Ako povedal da Vinci, "ani jeden mladý človek nie je tak nešikovný, aby nedospel k úspechu aspoň v jednej veci, ak je vytrvalý".

Príklad "z terénu"

Navštevujem súkromné gymnázium. Samozrejme, prijímačky ako pre pomocnú, požiadavky žiadne, iba ak tie financie. Nikomu to nezazlievam, dupľom nie riaditeľke - robí pre nás veľa. Matky, najmä tie bohaté, však zvyknú svoje ratolesti stŕkať na súkromné školy, lebo je to cool a chybne si myslia, že im tam zázračným spôsobom vlejú do hláv vedomosti, v danom prípade asi očakávajú instantnú anglickú písmenkovú polievku, ktorú tínedžér spapá a hneď zašvitorí ako Shakespear. Mala som tú česť zažívať podobné peklo v triede a poviem vám ako človek maximálne mierumilovný a tolerantný, objavila som vo svojej fantázií dovtedy nepoznané sadistické sklony. A to som nebola jediná, kto tú matku v duchu preklial asi 5x za deň. Typický príklad agresívnej sprostosti, "neviem nič, no myslím si, že viem všetko". Od spomienky na prenikavý hlas a poznámky, ktoré sú živým príkladom toho, že tuposť nemá hraníc, ma striasa. Raz som sa tak zamyslela... Veď Ona plánuje ísť aj na vysokú. Plánuje spestrovať život ďalším stovkám nevinných ľudí ako ja a moji spolužiaci. Bude sa predierať výškou len na to, aby mala titul. A to takých príkladov poznám desiatky. Nie je to všetko pomýlené?

Asi by som matkám radiť nemala, no aj tak. Drahé mamičky. Ak sa dieťaťu nevenujete od útleho detstva, nenamýšľajte si, že sa stane priekopníkom farmaceutiky. Ak o tom predsa len snívate, učte ho zodpovednosti, vytrvalosti a rozvíjajte v ňom silné stranky. No aj tak radím popremýšľať nad odbornou školou, obchodnou alebo hotelovou akadémiou, pretože po skončení gymnázia môže ísť robiť iba veľmi biedne platenú prácu. Aj keď ho dokopete do vysokej a prekopete cez ňu, ak na to nemá a celý život cez to išlo horko-ťažko, vo svete sa stratí. Mám väčší rešpekt pred kvalifikovaným a šikovným automechanikom ako pred pseudosociológom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Teplota rýchlo rastie, klíma zlomila rekord tri roky za sebou

Rok 2016 bol najteplejším rokom v histórii záznamov. Zmenu klímy priamo cítime už aj na Slovensku

SVET

Videl som padať horu, opísal lavínu preživší z hotela

Taliansky hotel zasypala lavína, nezvestných je takmer 30 ľudí.

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre Šrámkovú pozitívny efekt.


Už ste čítali?